Ile warta jest Twoja nieruchomość?

Odpowiedź na to pytanie to więcej niż połowa sukcesu przy sprzedaży nieruchomości. Wystawiając nieruchomość za cenę poniżej jej wartości rynkowej, sprzedaż następuje bardzo szybko, jednak celem nie jest przecież robienie prezentu kupującemu.
alt

Próbując sprzedać nieruchomość za cenę dużo wyższą od jej wartości rynkowej, tracimy tylko czas i sprawiamy, że nieruchomość z każdym mijającym miesiącem ma coraz mniejsze szanse na uzyskanie korzystnej ceny.

Im dłużej nieruchomość jest oferowana, tym trudniej jest ją dobrze sprzedać. Dzieje się tak dlatego, że nieruchomość staje się coraz bardziej „opatrzona” i tym samym coraz mniej atrakcyjna dla potencjalnego kupującego.

Poszukujący zadają sobie pytanie: dlaczego mam kupić nieruchomość, która jest tak długo na rynku i której nikt inny nie chce?

Uważają, że jeżeli nikt nie kupił nieruchomości, która jest tak długo oferowana, to musi być tego jakaś przyczyna. Bardzo często dochodzą wtedy do wniosku, że nieruchomość ma być może jakieś wady, których nie widać na zdjęciach i o których nikt nie wspomniał w opisie. W końcu przyjmują, że cena takiej nieruchomości jest jeszcze na pewno o wiele za wysoka i szukają świeżej oferty z sensowną ceną.

Ostatecznie taka nieruchomość po kolejnych obniżkach znajduje nabywcę. Niestety najczęściej sprzedaż nieruchomości następuje wtedy poniżej jej wartości rynkowej. Właściciele są już bowiem tak zmęczeni sprzedażą, że decydują się na zbycie nieruchomości za cenę poniżej jej wartości. Często jest to cena, o której nie chcieli nawet myśleć na początku procesu sprzedaży.

Często słyszy się, że nieruchomość jest warta tyle, ile zapłaci za nią kupujący. Jest to banalna, ale prawda. Dlatego informacja o cenach zapłaconych za podobne do wycenianej nieruchomości to najważniejsza rzecz przy określaniu ceny rynkowej nieruchomości. Właściciel, znając ceny sprzedanych w ostatnim okresie czasu podobnych do jego nieruchomości, praktycznie nie potrzebuje pomocy specjalisty przy określeniu wartości. Niestety, większość z nas nie ma dostępu do takich informacji. Możemy sprawdzić ceny ofertowe nieruchomości na portalach nieruchomościowych, ale zdecydowana większość tych cen jest wzięta „z kapelusza”. Rozbieżność pomiędzy cenami ofertowym podobnych nieruchomości często dochodzi do kilkudziesięciu procent. Dlatego - jeżeli nie znamy cen transakcyjnych nieruchomości podobnych, do tej którą zamierzamy sprzedać, a chcemy znać prawdziwą jej wartość - o pomoc trzeba poprosić rzeczoznawcę majątkowego, działającego na lokalnym rynku nieruchomości.

Waszym zdaniem

O Ile procent skłonny jest opuścić właściciel nieruchomości cenę ofertową podczas konkretnych negocjacji z kupującym?

Dziękujemy za głosowanie!
15-30%
27%
0-15%
73%