Jak określić wartość rynkową nieruchomości?

Wartość rynkowa nieruchomości stanowi najbardziej prawdopodobną jej cenę, możliwą do uzyskania na rynku, określoną z uwzględnieniem cen transakcyjnych przy przyjęciu następujących założeń:

  • strony umowy były od siebie niezależne, nie działały w sytuacji przymusowej oraz miały stanowczy zamiar zawarcia umowy,
  • upłynął czas niezbędny do wyeksponowania nieruchomości na rynku i do wynegocjowania warunków umowy.

Wartość rynkową nieruchomości określają rzeczoznawcy majątkowi.

alt

Wartości rynkowej nieruchomości niestety nie określimy na podstawie ofert umieszczanych na portalach przez właścicieli wystawiających swoje mieszkania, domy i działki. Łatwo zauważyć, że ceny ofertowe w takich ogłoszeniach mają niesamowicie duży rozrzut.

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ ceny te odzwierciedlają oczekiwania i marzenia właścicieli oraz są określane na podstawie oczekiwań i marzeń innych właścicieli. Powstaje wtedy tak zwane błędne koło. Często ludzie, oferując nieruchomość, tak naprawdę nie chcą jej sprzedać (bo nie muszą), a wystawiając ją za nierealną cenę, liczą na to, że znajdą kogoś, kto szuka nieruchomości w tym konkretnym miejscu i jest gotów przepłacić, byle tylko kupić nieruchomość w danej lokalizacji.

Kupujący nie chcą jednak przepłacić i nie przepłacają za nieruchomości. Szukając mieszkania, domu lub działki miesiącami śledzą portale z ogłoszeniami i można powiedzieć, że wszystkie oferty znają prawie na pamięć. Stają się prawdziwymi ekspertami od danego typu nieruchomości i doskonale wiedzą, ile mogą zapłacić za dane mieszkanie czy dom, aby nie zrobić prezentu sprzedającemu.

Jeżeli chcemy poznać wartość nieruchomości, musimy naszą nieruchomość porównać z podobnymi nieruchomościami, które zostały sprzedane w niedalekiej przeszłości. Porównywanie nieruchomości, którą zamierzamy sprzedać z nieruchomościami, wystawionymi na sprzedaż, niestety nie doprowadzi do określenia wartości rynkowej.

Jeżeli nie znamy cen sprzedaży (nie mylić z cenami ofertowymi) podobnych nieruchomości, to o pomoc w określeniu wartości rynkowej najlepiej zgłosić się do rzeczoznawcy majątkowego, działającego na lokalnym rynku nieruchomości.

Waszym zdaniem

Kto dokładniej potrafi określić wartość nieruchomości?

Dziękujemy za głosowanie!
Sprzedający
48%
Kupujący
52%