Janice Gorzów Wielkopolski - dzielnice i osiedla Gorzów Wlkp.

Janice - to dzielnica położona we wschodniej części aglomeracji. Rozciąga się od Ronda Santockiego w kierunku ulicy Podmiejskiej, Warszawskiej, Chabrowej, czy Sybiraków.
alt

Kursuje tu kilka linii autobusowych. Dojazd do śródmieścia jest bezproblemowy, nie naraża kierowców na uciążliwe korki, zwłaszcza dzięki remontowi ulicy Podmiejskiej. W dzielnicy ma siedzibę kilka ważniejszych instytucji, m.in.: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego.

Mieści się tutaj Park Leśny Czechówek o powierzchni 34,30 ha, który jest usytuowany u wylotu ulicy Warszawskiej w kierunku na Santok. Ten, chętnie odwiedzany przez zwierzynę leśną, zakątek założono w latach 30. XX wieku. Znajduje się w nim staw, który jest zasilany wodą źródlaną. Woda tworzy malowniczy widoczek, ponieważ przepływa po urokliwie ułożonych kamieniach. Czechówek wyróżnia wiele ciekawych okazów przyrodniczych, zwłaszcza jesiony, czy brzozy brodawkowate oraz liczne tarniny i kaliny.

Z Janic łatwo dotrzeć do Santoka – prasłowiańskiego grodu z wielowiekową historią. To osada, leżąca u ujścia Noteci do Warty, która jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynku gorzowian.

Dzielnica przylega do Osiedla Dolinki, na którym – przy ulicy Pomorskiej – mieści się siedziba „Mosartu” z galerią BWA i kinem studyjnym „60 krzeseł”.

Osiedla w Gorzowie Wielkopolskim (kliknij na osiedle aby dowiedzieć się więcej):