Osiedle Staszica Gorzów Wielkopolski - dzielnice i osiedla Gorzów Wlkp.

Osiedle Staszica - jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów na mapie naszej aglomeracji. Usytuowane w północno – zachodniej części Gorzowa, przylega do Śródmieścia i dzielnicy Piaski, jak również od strony południowej do Osiedla Słonecznego oraz od zachodniej do Osiedla Małyszyn. Powstawało od lat 70. XX wieku, by przeżywać rozkwit budowlany w latach 80.
alt

Osobliwością okolicy jest Park Słowiański o powierzchni 37 ha, który słynie z oryginalnego drzewostanu, np. topól czarnych, daglezji, dębów błotnych, wiązu szypułkowego o rozmiarach pomnikowych, czy wreszcie jedynego w mieście korkowca amurskiego. Ponadto, w Parku Słowiańskim zlokalizowane jest Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne „Słowianka”, oferujące basen, sauny, siłownię, lodowisko, kręgielnię, korty tenisowe i bogate zaplecze gastronomiczne.

Osiedle Staszica ma świetnie rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną. Kursuje tutaj kilkanaście linii autobusowych, które łączą okolicę z poszczególnymi punktami Gorzowa. W sezonie letnim kursują dodatkowo linie w kierunku jeziora Nierzym w gminie Kłodawa oraz nad Zalew Karnin.

Od początków istnienia osiedla silnie rozwijała się tutaj baza handlowo–usługowa. Obecnie, obok pomniejszych sklepów osiedlowych, funkcjonuje szereg dyskontów, a także super- i hipermarketów. Mieszkańcy mają do dyspozycji szeroką gamę usług, włącznie z wielkopowierzchniowymi sklepami, typu Media Markt, czy OBI.

Oferta edukacyjna jest równie bogata. Na osiedlu są zlokalizowane szkoły podstawowe, zespoły szkół oraz liczne przedszkola. Z uczelni wyższych działają niepubliczna Wyższa Szkoła Biznesu i przy ulicy Myśliborskiej Instytut Techniczny Akademii im. Jakuba z Paradyża.

Na osiedlu mieści się Filia nr 8 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta. Poza tym, przy ulicy Chełmońskiego działa kultowy Klub Spółdzielni Mieszkaniowej „U Szefa”, z którego wyrósł niejeden gorzowski talent.

Osiedla w Gorzowie Wielkopolskim (kliknij na osiedle aby dowiedzieć się więcej):