Osiedle Piaski Gorzów Wielkopolski - dzielnice i osiedla Gorzów Wlkp.

Osiedle Piaski - to najbardziej zalesiony dystrykt naszego miasta. W dzielnicy znajdują się dwa intersujące zbiorniki wodne, będące chętnie odwiedzanymi przez gorzowian miejscami rekreacyjnymi.
alt

Jezioro Błotne to naturalny, bezodpływowy akwen pochodzenia polodowcowego. Lustro wody wynosi 1,50 ha. Nazwa jeziora pochodzi od ulicy Błotnej, przy której jest usytuowany zbiornik. Umieszczony przy ulicy Emilii Plater, Ruski Stawek to kolejny akwen pochodzenia polodowcowego. Jego nazwa pochodzi z czasów, gdy Armia Radziecka w latach 1945-1950 zajęła teren wokół zbiornika. W tym okresie miejsce było niedostępne – mieszkańcy Gorzowa nie mogli korzystać z akwenu.

Tuż przy Ruskim Stawku, przy ulicy Kazimierza Wielkiego znajduje się tzw. Pałacu Ślubów, gdzie mieści się Urząd Stanu Cywilnego. Zabytkowa willa Karla Bahra, którą zaprojektował Karl Bangert, została ukończona na początku XX wieku. Ten oryginalny budynek o rozczłonkowanej bryle, która jest pokryta różnymi typami dachu z wieżyczkami i facjatkami, otacza niewielki ogród. Do współczesności zachował się wewnątrz dwupoziomowy, reprezentacyjny hall. To nie jedyny ślad przeszłości na Piaskach. W dzielnicy znajduje się kilka ciekawych willi przedwojennych, które nadają jej ciekawego wizerunku przestrzenno-architektonicznego.

Przy ulicy Puszkina mieści się jedno z najbardziej prestiżowych liceów gorzowskich, tj. I Liceum Ogólnokształcące, które potocznie nazywane jest „Puszkin”. Ponadto, mają tu siedzibę liceum społeczne oraz Zespół Szkól Budowlanych im. Mikołaja Kopernika. W dzielnicy działa Filia nr 3 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta.

Ze Śródmieścia na Piaski można dostać się liniami tramwajowymi. Istnieje tutaj dobrze rozwinięta baza usługowo-handlowa, włącznie z większymi dyskontami i supermarketami. Dzielnica jest głównie mieszkaniowa, dlatego też przedsiębiorczość niezbyt mocno się rozwinęła.

Osiedla w Gorzowie Wielkopolskim (kliknij na osiedle aby dowiedzieć się więcej):