Zawarcie - dzielnice i osiedla Gorzów Wielkopolski, dzielnice Gorzowa Wielkopolskiego

Zawarcie - każdy z kibiców „Stali Gorzów” dobrze zna tę dzielnicę. To tutaj jest zlokalizowany stadion im. Edwarda Jancarza, na którym wychowało się wiele gwiazd polskiego, ale i światowego żużla.
alt

Jednak Zawarcie nie tylko żużlem stoi. W okolicy mieszczą się siedziby klubów kajakowych o międzynarodowej renomie, tj.: „Admira” i „G’Power Gorzów Wielkopolski”. Poza tym, właśnie tutaj znajduje się pole golfowe, przy którym działa „Zawarcie Golf Club”.

Przez położoną na lewym brzegu Warty dzielnicę przebiega droga krajowa nr 3 (Świnoujście - Jakuszyce). Z prawobrzeżną częścią aglomeracji dystrykt łączy się m.in. Mostem Staromiejskim, który wiedzie wprost do ścisłego centrum Gorzowa. Przez Zawarcie przebiega Trasa Nadwarciańska, która została ukończona w 1999 roku.

W przeszłości Zawarcie miało charakter przemysłowy, współcześnie skupia się na sektorze usługowym. Historia dzielnicy sięga XIV wieku i wiąże się z istniejącym od tamtych czasów mostem, przy którym powstało małe osiedle. To tutaj mieścił się nieistniejący już kościół św. Jerzego z 2. połowy czternastego stulecia. Sztandarowym zabytkiem jest XVIII-wieczny spichlerz, w którym znajduje się Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta. Poza tym, przy ul. Wał Okrężny mieści się eklektyczny pałacyk, będący siedzibą Grodzkiego Domu Kultury. Architektoniczną ciekawostką jest kościół pw. Chrystusa Króla z 1928 roku, którego wieża ma 52 metrów, czyli tyle, ile gorzowska katedra. Zabudowa dzielnicy w większości pochodzi z XIX-XX wieku, np.: przy ul. Przemysłowej, Fabrycznej, Grobla, czy Wał Okrężny.

Przez wieki Zawarcie było najbiedniejszą dzielnicą. Dopiero w XIX wieku wytyczono ulice, gdy okolica stała się gorzowskim ośrodkiem przemysłowym, skupionym zwłaszcza na włókiennictwie. W Międzywojniu mieściły się tutaj fabryka maszyn i zakłady jutowe. Po II wojnie światowej powstało kilka znanych zakładów przemysłowych (m.in.: Ursus, Silwana, Zremb, Sizel, Goma), z których do teraz pozostał Zremb i Goma.

Na Zawarciu znajduje się wiele ośrodków edukacyjnych (szkól podstawowych i ponadpodstawowych) na czele ze słynnym II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie. Obok szkół, to tutaj jest zlokalizowany oddział Miejskiego Centrum Kultury oraz Filia nr 6 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta.

Osiedla w Gorzowie Wielkopolskim (kliknij na osiedle aby dowiedzieć się więcej):