Małyszyn Wielki i Mały Gorzów Wielkopolski - dzielnice i osiedla Gorzów Wlkp.

Małyszyn Wielki i Mały - to dzielnice, położone w zachodniej części Gorzowa. Wieś Małyszyn została włączona w granice administracyjne aglomeracji w 1979 roku. Okolica przeżywa rozkwit budowlany, na co wpłynęło otwarcie w 2007 roku obwodnicy miasta, która prowadzi przez część Małyszyna.
alt

Już od dłuższego czasu dystrykt zmienia charakter z wiejskiego na zurbanizowany. Zaledwie kilka minut samochodem od - usytuowanego w górnej części dzielnicy, przy ulicy Myśliborskiej – Zakładu Hodowli Roślin „Strzelce” Oddziału „Małyszyn” zajmuje dojazd do skomasowanego, gorzowskiego centrum handlowego z licznymi super- i hipermarketami. Wspomniany zakład ma długoletnią tradycję naukowo–badawczą o charakterze agrotechnicznym. Obecnie oddział zajmuje się, przede wszystkim, uprawą rzepaku oraz pszenżyta ozimego i jarego. Na terenie zakładu mieści się zabytkowy pałacyk z XIX wieku, który otacza zjawiskowy park z ciekawymi okazami krzewów i drzew.

Przez lata w dzielnicy działał Dom Kultury „Małyszyn”, w którym funkcjonowały sekcje artystyczne oraz biblioteka. Przez dłuższy czas odbywały się tutaj eventy kulturalne, sala była wynajmowana na imprezy okolicznościowe.

W dystrykcie istnieje nieprzerwanie od 1988 roku Klub Sportowy „Kłos Małyszyn”, w którym – obok sekcji seniorów – trenują piłkę nożną dzieci i młodzież.

Infrastruktura komunikacyjna jest dobrze rozwinięta – kursuje tutaj kilka linii autobusowych.

Za zjazdem na drogę ekspresową S3 znajduje się „Kostrzyńsko – Słubicka Strefa Ekonomiczna: Podstrefa Gorzów Wielkopolski” z rozwijającymi się koncernami, będącymi wiodącymi pracodawcami na gorzowskim rynku.

Kwartał Małyszyn Wielki obejmuje kilkanaście ulic na czele ze Stalową, Dobrą, Małyszyńską i Ustroniem.

Małyszyn Mały to – między innymi – ulice Stargardzka, Cedyńska, Koszalińska, Policka, Gryfińska oraz Goleniowska. Dzielnica mieści się w zachodniej części Małyszyna za gorzowską podstrefą ekonomiczną, przed Baczyną w gminie Lubiszyn. Dominują tutaj rozwijające się firmy handlowo–usługowe. Zabudowa jednorodzinna w pobliżu unikalnych lasów gminy Kłodawa wpływa na coraz większy rozwój okolicy, którą chętnie wybierają na przestrzeń życiową mieszkańcy Gorzowa.

Osiedla w Gorzowie Wielkopolskim (kliknij na osiedle aby dowiedzieć się więcej):