Osiedle Słoneczne Gorzów Wielkopolski - dzielnice i osiedla Gorzów Wlkp.

Osiedle Słoneczne - znajduje się w zachodniej części gorzowskiej aglomeracji. Wyróżnia je zwarta zabudowa, gdzieniegdzie wysokie bloki, budowane od lat 60. XX wieku. Projektanci zadbali o infrastrukturę, obejmująca place zabaw oraz skwery.
alt

Osiedle Słoneczne znajduje się w zachodniej części gorzowskiej aglomeracji. Wyróżnia je zwarta zabudowa, gdzieniegdzie wysokie bloki, budowane od lat 60. XX wieku. Projektanci zadbali o infrastrukturę, obejmująca place zabaw oraz skwery.

To ustronny dystrykt, powiązany siecią dróg osiedlowych. Nasilony ruch samochodowy odbywa się przy nieco oddalonych Alejach 11 Listopada. Przez aleje przeprowadzona jest również linia tramwajowa, dzięki czemu Osiedle Słoneczne jest świetnie skomunikowane z pozostałymi kwartałami Gorzowa.

Segment jest ciekawie położony, otoczony zalesionymi pagórkami. Nieopodal znajdują się ogródki działkowe. Z okien, skierowanych na lewy brzeg Warty, roztacza się piękny widok na nadbrzeże. To idealne miejsce na niedzielne przechadzki albo popołudniowe spacery.

Na osiedlu istnieje dobrze rozwinięta sieć usługowo-handlowa. Obok dyskontów i supermarketów, w dystrykcie funkcjonują przedszkole i szkoły. Przy ulicy Słonecznej mieści się Filia nr 4 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta.

W 1982 roku, przy ulicy Gwiaździstej erygowano parafię rzymskokatolicką pw. Świętego Wojciecha. Przez kilkanaście lat trwały prace budowlane. We wrześniu 1996 roku oficjalnie poświęcono nowo powstały kościół.

W 1995 roku konsekrowano cerkiew prawosławną przy ulicy Kostrzyńskiej. To gorzowska parafia prawosławna pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy.

Osiedla w Gorzowie Wielkopolskim (kliknij na osiedle aby dowiedzieć się więcej):