Zieleniec Gorzów Wielkopolski - dzielnice i osiedla Gorzów Wlkp.

Zieleniec - mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego dobrze wiedzą, że Zieleniec jest jedną z piękniejszych dzielnic naszego miasta. Położony w południowej części, przy drodze ekspresowej Szczecin – Zielona Góra, dopiero pod koniec lat 70. XX wieku został włączony w granice administracyjne aglomeracji. Zieleniec określa się jako osiedle willowe, którego urokliwa zabudowa nadaje okolicy oryginalnego charakteru.
alt

Wieś Rosswiese została założona w 2. połowie XVIII wieku za czasów panowania Fryderyka Wilhelma I oraz Fryderyka Wielkiego. Powstanie samodzielnej osady było związane z akcją osadniczo-kolonizacyjną. Wówczas rozpoczęto budowę folwarku i zaaranżowano rozległy ogród. Majątek, przechodząc z rąk do rąk, wreszcie stał się własnością Libermannów, którzy w 1878 roku ukończyli budowę pałacu. Nazwa tej neobarokowej perełki bierze się właśnie od nazwiska niemieckiego rodu. Obecnie w dwukondygnacyjnym budynku mieści się Zespół Szkół Ogrodniczych. Ozdobą architektonicznej chluby Zieleńca jest południowe wejście, które wyróżniają płaskie kolumny, zwieńczone głowicami jońskimi. Wewnątrz współczesnej szkoły zachowały się - przede wszystkim – dekoracyjne stiuki i reprezentacyjna klatka schodowa. W półhektarowym parku znajdują się trzy stawy, które podkreślają naturalistyczno-krajobrazowy rys przestrzeni.

Obok pałacu, na uwagę zasługuje kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

W Zieleńcu jest zlokalizowana stacja kolejowa (Gorzów Wielkopolski Zieleniec).

Trasa Zgody to odcinek zachodniej obwodnicy miasta, który powstał jako pierwszy i przebiega od ulicy Sulęcińskiej do Alei Marcina Kasprzaka.

W dzielnicy nie można narzekać na dostęp do sklepów i hurtowni. Dobrze zorganizowana jest komunikacja miejska (4 linie autobusowe). Do centrum handlowego „Nova Park” można dojechać samochodem w niespełna 10 minut, a stąd już tylko kilka kroków do śródmieścia, a jeszcze bliżej na Bulwar Nadwarciański.

Osiedla w Gorzowie Wielkopolskim (kliknij na osiedle aby dowiedzieć się więcej):