Zakanale Gorzów Wielkopolski - dzielnice i osiedla Gorzów Wlkp.

Zakanale - kto nie zna ulicy Koniawskiej, najdłuższej ulicy, przebiegającej przez położoną w południowej części naszego miasta, dzielnicy? Kwartał rozpoczyna się za Kanałem Ulgi, nad którym jest umiejscowiony Most Koniawski. Przez okolicę przebiegają drogi krajowe nr 3 i 22, jak również lokalne, prowadzące do Borka i Ulimia.
alt

Dwie części miasta spina jednojezdniowy, czteropasmowy Most Lubuski, który został wybudowany w latach 90. XX wieku. Most jest częścią Trasy Nadwarciańskiej.

Zakanale to dystrykt o charakterze przemysłowo-usługowym. Właśnie tutaj mieści się także sporo składów. Z ważniejszych firm można wymienić Zakłady Obuwnicze Bama, Zakłady Przemysłu Skórzanego Asko-Świt Spółdzielnia Pracy, czy Intersicherheits Service. Przejeżdżających przez Zakanale zainteresują liczne salony samochodowe i motocyklowe. Obok większych przedsiębiorstw, w dzielnicy mają swoje siedziby pomniejsze firmy, serwisy, hurtownie i wreszcie sklepy wielobranżowe.

W dzielnicy działa osiedlowy Klub Sportowy „Iskra”, którego boisko jest zlokalizowane przy ulicy Strażackiej. Znajdują się tu również szkoła podstawowa i gimnazjum. Na uwagę zasługują zabytkowe kamienice wielokondygnacyjne, zwłaszcza przy ulicy Zbąszyńskiej, czy Koniawskiej. W większości jednak zabudowa jest niska – przeważają domki jednorodzinne.

Osiedla w Gorzowie Wielkopolskim (kliknij na osiedle aby dowiedzieć się więcej):