Śródmieście Gorzów Wielkopolski - dzielnice i osiedla Gorzów Wlkp.

Śródmieście - centrum Gorzowa wciąż się kształtuje i pięknieje z dnia na dzień. Wjeżdżając samochodem od strony południowej Mostem Staromiejskim uwydatnia się widok na Bulwar Nadwarciański, który przeszedł staranną aranżację, stając się wizytówką miasta oraz na średniowieczną Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XIII wieku.
alt

Podróżnik, który wybrał jako środek lokomocji pociąg, ma okazję przyjrzeć się Śródmieściu, które malowniczo roztacza się po prawej stronie Warty. Zanim pociąg dotrze do stacji głównej mija się Teatr im. Juliusza Osterwy, Akademię im. Jakuba z Paradyża, wreszcie bulwar, katedrę i secesyjne kamienice, których część zachowała się po katastrofalnych dla unikalnej architektury Gorzowa zniszczeniach z czasów II wojny światowej.

Miasto o germańskim charakterze było przez wielu określane jako przestrzeń parków i ogrodów. I nie bez kozery, ponieważ w ścisłym centrum znajduje się Park Wiosny Ludów (przez mieszkańców nazywany Parkiem Róż) o prawie 5-hektarowej powierzchni, przez który przepływa Kłodawka. Kolejną enklawą zieleni tej części miasta jest – położony na wzgórzach - Park im. Henryka Siemiradzkiego, którego powierzchnia wynosi 9,6 hektarów. To tutaj znajdują się legendarne „Schody Donikąd” oraz platforma widokowa, z których rozpościera się nietuzinkowy widok na Gorzów. W parku mieści się również amfiteatr, który niedawno przeszedł gruntowną modernizację, aby nadal gościć coroczny festiwal Romane Dyvesa, czy inne eventy kulturalne.

Obok zielonych płuc, Śródmieście to jednak, przede wszystkim, serce aglomeracji z siedzibami banków, sklepami, wreszcie licznymi restauracjami i kawiarniami. Nie można jednak zapomnieć o zabudowie, zwłaszcza w pobliżu ulic Łokietka, Hawelańskiej, Wełnianego Rynku, gdzie zachowały się kamienice nawet z XVIII wieku. Tuż przy katedrze na starym rynku znajduje się rekonstrukcja Fontanny Pauckscha, a przemierzając ul. Hawelańską ze słynną księgarnią, turysta dostanie się do modernistycznego kompleksu Łaźni Miejskiej, napotykając po drodze pozostałości średniowiecznych murów obronnych. Przy ulicy Jagiełły mieści się Jazz Club „Pod Filarami”, tętniący muzyką na żywo w sezonie artystycznym.

W ścisłym centrum krzyżują się linie tramwajowe nr 1,2 i 3. Komunikacja autobusowa jest dobrze zorganizowana i nietrudno dostać się stąd do innych dzielnic miasta, zarówno po lewej, jak i prawej stronie Warty. Główna ulica Sikorskiego tuż obok katedry przecina się z Chrobrego. Przy obu ulicach zlokalizowano szereg punktów usługowych i handlowych.

Kierując się w stronę zachodnią, łatwo dotrzeć do Poczty Głównej z początków XX wieku oraz nowo wybudowanej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta, która jest częściowo połączona z zabytkową secesyjną willą H. Lehmanna. Na wschód od katedry mieści się Filharmonia Gorzowska, oddana do użytku w 2011 roku. Nieopodal, przy ulicy Warszawskiej, znajduje się w zespole willowo-parkowym Muzeum Lubuskie z początku XX wieku. Budynek utrzymany jest w stylu eklektycznym (neobarok berliński).

Śródmieście jest różnorodne i wciąż dostarcza miłych niespodzianek. Warto przyjrzeć się fasadom, pozostałościom przeszłości, ale i wplecionym w przestrzeń elementom współczesnym. W każdej chwili można zboczyć z głównej ulicy, przysiąść na ławce w parku albo szybko dostać się nad rzekę, której nieregularny, lewy brzeg sprawia, że szybko zapomina się o miejskim zgiełku, upajając oczy nurtem Warty. Nierzadko można dostrzec samotnego wędkarza albo kajakarza, którzy na stale wpisali się w koloryt Gorzowa.

Lista mieszań na sprzedaż na osiedlu Śródmieście (Centrum)

Osiedla w Gorzowie Wielkopolskim (kliknij na osiedle aby dowiedzieć się więcej):